تاريخ : سه شنبه هفدهم خرداد 1390 | 17:31 | نویسنده : لیلا
کیک ساده


مواد لازم:

250 گرم                                  ارد

3                                           تخم مرغ

150 گرم                                 گرد شکر یا خاک قند

1 قاشق مرباخوری                    مخمر خشک

سه چهارم پیمانه                      شیر

1 قاشق                                پوست لیمو  رنده شده

نیم پیمانه                              روغن

                                         نمک
برچسب‌ها: کیک ساده

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1390 | 16:42 | نویسنده : لیلا
1-کیک چربی دار:


در کیک چربی دار گذشته از تخم مرغ مقداری کره یا جانشین کره مانند انواع روغن جامد به کار می رود در نیجه این کیک غذایی است سنگین

روش متداول ترکیب کردن اجزای کیک چربی دار این است که اول کره را بیرون از یخچال می گذارند تا نرم شود سپس ان را می زنند تا پوک و کف مانند شود شکر را به کره اضافه می کنند و می زنند سپس زرده های تخم مرغ را یکایک اضافه می کنند و می زنند مواد عطری مانند وانیل را اضافه می کنند و می زنند ارد و گرد نانوایی را با اندکی نمک روی این مایه زردهالک می کنند و می زنند موادی مانند میوه و مغز گردو یا بادام را با مایه مخلوط می کنند دست اخر سفیده تخم مرغ را خوب می زنند و اهسته با مایه مخلوط می کنند. 

سه شکل اصلی این کیک عبارتند از:


1-1-کیک رسمی:

کیک رسمی از ارد و شکر و کره و گرد نانوایی درست می شود و ممکن است به رنگ سفید -زرد- طلایی-یا شکلاتی و به شکل چار گوش گرد یا چند لا باشد در این کیک گاهی ادویه یا میوه هم به کار می رود.


1-2-کیک نیم کیلویی:

کیک نیم کیلویی در واقع پیش از پخته شدن 2 کیلو وزن دارد چون که از نیم کیلو ارد -نیم کیلو کره - نیم کیلو شکر- نیم کیلو (8 عدد) تخم مرغ ترکیب می شود به عبارت دیگر اجزای کیک به هر اندازه که باشد با وزن برابر ترکیب می شود.


1-3-کیک پف دار:

کیک پف دار همیشه گرد نانوایی دارد و بافت سبکی پیدا می کند در این کیک به جای کره روغن مایه به کار می رود و ان را بیشتر می توان در یخچال نگه داشت.

برای ترکیب کردن اجزای کیک پف دار ارد و سایر اجزای خشک را در ظرف الک می کنند. سپس میان ارد را چال می کنند و روغن و زرده تخم مرغ  و وانیل را در ان چال می ریزند و به مدت معینی می زنند دست اخر سفیده تخم مرغ زده را اهسته با مایه مخلوط می کنند.


2- کیک بی چربی:

مقداری از کیفیت کیک بی چربی به سفیده تخم مرغ زده بستگی دارد از این رو در زدن سفیده روش خاصی به کار می رود به این ترتیب که ابتدا سفیده را کمی می زنند تا کف کند سپس اندکی از یک ماده اسیدی مانند کرم تارتار یا اب لیمو اضافه می کنند تا کف سفیده سفت کند و زدن را ادامه می دهند تا کف اهاری و سفت شود سپس نیمی از شکر را اضافه می کنند و می زنند تا کف شکل خود را به خوبی نگه دارد از طرف دیگر ارد را با باقی مانده شکر روی سغیده الک می کنند و اهسته با ان مخلوط می کنند و همین قدر که ارد در سفیده نا پدید شد دیگر سفیده را به هم نمی زنند چون پف ان می خوابد

از انجا که وجود چربی جلو بالا امدن کیک را در هنگام پخت می گیرد قالب کیک بی چربی را چرب نمی کنند به این دلیل بهتر است قالب تفلون به کار بریم یا کاغذ مومی در قالب بگذاریم.پس از پخت باید قالب را وارونه روی لبه هایش به جایی تکیه داد تا کیک هنگام خنک شدن از قالب جدا شود.موقع در اوردن کیک باید اطراف ان را با کاردک پلاستیکی ازاد کرد و کیک را با احتیاط بیرون کشید.


2-1-کیک اسفنجی:

کیک اسفنجی بافت سوراخ دار و سبکی دارد و در این کیک زرده تخم مرغ به کار می رود زرده را پس از زدنسفیده جداگانه می زنند تا سفید شود و کم کم با سفیده مخلوط می کنند دست اخر ارد را روی سفیده الک می کنند و اهسته هم می زنند تا ناپدید شودبرچسب‌ها: نکاتی درباره طرز تهیه انواع کیک

  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ